Fáradtság, gyengeség, hideg végtagok – ezek akár a vérszegénység tünetei is lehetnek

A vérszegénységet számos tünet jelzi, melyeket érdemes komolyan venni. Összegyűjtöttem a leggyakoribbakat és azt, hogy mit tehetsz, ha ilyet tapasztalsz!

A vérszegénység a köztudatban szinte egyet jelent a vashiánnyal. A valóságban van alapja ennek a feltételezésnek, mert a legfőbb ok a vashiány lehet, de a helyzet azért ennél összetettebb.

Milyen problémákat okozhat a vérszegénység?

Az első és legfontosabb, hogy felismerd a tüneteket. A vérszegénység első tünetei közé tartoznak a kimerültség, az állandó fáradtság érzése, a levertség, a kedvetlenség, a sápadtság, de a szédülés, a gyors és szabálytalan szívverés, a légszomj, a kognitív, a koncentrációs nehézségek és a hideg végtagok sem ritkák.

A vérszegénység leggyakrabban akkor alakul ki, ha nem fogyasztasz elég vasat és B12-vitamint, illetve ezek nem megfelelően szívódnak fel a bélrendszeredben. A kevés vas és B12-vitamin eredményeképpen nem lesz elég hemoglobin sem, így pedig nem lesz elegendő oxigén a test és az agy megfelelő működéséhez.

A vérszegénység másik következménye a szervezet vörösvértes-tartalmának csökkenése. Emiatt a szív nehezebben látja el a munkáját, és ez okoz mellkasi fájdalmat vagy szabálytalan szívverést.

Szerencsére ma már egy egyszerű vérvizsgálattal megállapítható, hogy ha a vérszegénységet a vas alacsony szintje okozza. Fontos azonban, hogy nem csupán a vas pótlására kell törekedned, hanem a figyelembe kell venned az esetleges kiváltó okokat is, mint például a lép gyengesége, az emésztőrendszer zavara, esetleg a nem megfelelő ételek fogyasztása.


Milyen természetes módszerrel tudod kezelni a vérszegénységet?

Sajnos hiába választasz drága étrendkiegészítőket, hiába folytatsz magas vastartalmú ételekkel dúsított kúrát, ha a bélrendszered nem megfelelően működik, akkor nem lesz semmi értelme. Nagyon sok esetben ugyanis felszívódási zavar áll a vérszegénység mögött, azaz az elfogyasztott ételek, illetve táplálékkiegészítők jó része nem tud felszívódni, emiatt nem is hasznosul.

Tedd rendbe a bélrendszeredet!

A bélrendszer állapotának javításához elengedhetetlenek a probiotikus ételek, mint például a kefir, a joghurt, a savanyú káposzta, illetve a kovászos uborka. Fogyassz belőlük rendszeresen kisebb adagokat, így támogatva az emésztési rendszeredet.

Szintén fontos, hogy ha a gyomrod nem elég savas, akkor az ételek vagy az étrendkiegészítők vastartalma nem tud megfelelően felszívódni. Van lehetőséged arra, hogy természetes módon növeld a gyomrod savasságát, mégpedig szűretlen, pasztörizálatlan almaecet fogyasztásával. Minden étkezés előtt igyál egy kevés almaecetet, hogy a jobban felszívódjanak az ételeidben található vitaminok és ásványianyagok.

Tápláld, erősítsd a lépedet!

A lépnek a csontvelővel közreműködésben fontos szerepe van a vörösvérsejtek termelődésében, raktározásában, ezért vérszegénység esetén fontos, hogy megfelelő tápanyagokkal erősítsd meg a léped.

A lép számára a legjobb ételek:

  • narancssárga színű ételek: a goji bogyó vagy a batáta
  • zöld színű ételek: a kelkáposzta, a mángold, a római saláta, a rukkola és a spenót
  • keserű ételek: rukkola

Zárd ki az alábbi ételeket!

Vérszegénység esetén érdemes elkerülni a finomított szénhidrátokat, a cukrot és a gabonafélékből készült ételeket.

A candida sajnos sok esetben együtt jár a vérszegénységgel, ezért minden olyan ételt érdemes kizárnod az étrendedből, ami a candidát táplálni tudja. A szakértők szerint nem mindenki reagál ugyanúgy a kezelésekre, ezért ha érintett vagy, akkor érdemes megfigyelned, hogy nálad melyek azok az ételek, melyek hatására erősödik ezeknek a gombáknak az elszaporodása. Az biztos, hogy az útifűmaghéj, a fokhagyma, az almaecet, az oregánó, a fekete dió, a csalán és a bojtorján esküdt ellenségei a candida gombának.

Válassz magas vastartalmú ételeket!

Ha sikerült rendbe tenned az emésztőrendszeredet, akkor bátran emeld meg azoknak az ételtípusoknak a mennyiségét az étrendedben, melyek sok vasat tartalmaznak. A legjobb vasforrások közé tartozik a marhamáj, a csirkemáj, a kagyló, a spirulina alga, a marhahús, a bárányhús, a hal, a szárnyas hús, a tojás és a spenót.

Ha vegetáriánus vagy, akkor sem kell aggódnod, mert ebben az esetben válaszd a tofut, a spirulinát, a szójababot, az aszalt sárgabarackot, a sepónot, a quionoát, a feketemelaszt, a gránátalmát, a lencsét, a babot és a szilvát.

Fontos, hogy törekedj változatos étrend kialakítására és egyik ételcsoportból se vegyél magadhoz egyszerre túl nagy mennyiséget.

Figyelj oda arra, hogy a kalcium, illetve a kalcium tartalmú ételeket nem ajánlott vasat tartalmazó ételekkel együtt fogyasztani, mert a kalcium erősebb a vasnál, ezért kevesebb vas fog felszívódni. A koffein ugyancsak ilyen hatással lehet, emiatt a kalciumtartalmú, illetve koffeintartalmú ételeket csak 2-3 óra különbséggel fogyaszd a vastartalmú ételekhez képest.

A vas felszívódását segíti még az A-vitamin, a réz, a cink és az E-vitamin.

Figyelj oda a lelki békédre!

Bár kevesen gondolnak rá, de a vérszegénység kialakulásának lehetnek lelki okai is. Elsősorban a nem megbocsátás, a harag, a szorongás és a stressz van káros hatással.

Ha úgy érzed, hogy a mindennapjaid stresszesek, feszültséget, esetleg haragot dédelgetsz, akkor mindenképpen próbálj meg tenni ellene. Választhatsz különböző természetes feszültségoldó technikák közül (relaxáció, jóga), segítségül hívhatod az illóolajokat, ha azonban ezek nem válnak be, akkor akár egy szakembert is felkereshetsz segítségért. Ne hanyagold el ezeket a területeket sem, mert a tartós stressz nem csupán a vérszegénységhez járulhat hozzá, hanem számos más, akár súlyosabb betegség kialakulásának kockázatát is növeli.

Melegítsd fel a végtagjaidat!

Egy kis plusz segítség a végére. Vérszegénység esetén előfordulhat, hogy gyakran érzed hidegnek a végtagjaidat. Amellett, hogy gondoskodsz a megfelelő védelemről és próbálod felmelegíteni őket, jó szolgálatot tehetnek neked a melegítő gyógynövények, mint például a kurkuma. A kurkumát akár tea formájában is fogyaszthatod. Kellemesen felmelegít, valamint segít az érzelmi és fizikai jólét megteremtésében is.

Forrás:
https://www.youtube.com/watch?v=Vwjtpxxu9bQ  
https://www.healthline.com/health/best-diet-plan-for-anemia 
https://www.healthline.com/health/anemia 
Liza Summer fotója a Pexels oldaláról

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute