A GABA, vagyis a gamma-aminovajsav egészségvédő szerepe

A GABA segíthet a szorongás oldásában, a stressz csillapításában, és még az epilepszia kezelésében is. Lássuk, hogyan emelhetjük szintjét természetesen!

Vidám férfi. A GABA, vagyis a gamma-aminovajsav egészségvédő szerepe

Mi az a GABA?

A gamma-aminovajsav, vagy röviden GABA egy, az emberi agyban természetesen előforduló neurotranszmitterként funkcionáló vegyület. Az agyban glutamátból, egy másik neurotranszmitterből képződik, egy dekarboxiláció nevű folyamaton keresztül, amit a glutaminsav dekarboxiláz nevű enzim segít elő. Neurotranszmitterként fontos szerepet játszik az agy neuronjai, vagyis idegsejtjei közötti jelzések továbbításában. Kémiai szempontból a GABA egy aminosav, ám sok más aminosavval ellentétében nem járul hozzá a fehérjék előállításához.

A GABA úgy működik, hogy specifikus receptorokhoz kötődik a neuronokon. Amikor a GABA ezekhez a receptorokhoz kötődik, általában csökken a neuron képessége arra, hogy elektromos jelet, úgynevezett akciós potenciált generáljon. Emiatt a GABA-t gátló neurotranszmitterként kategorizálják, hiszen csökkenti, vagy akár gátolja az aktivitását azoknak a neuronoknak, amelyekhez kötődik.

A GABA ezen gátló funkciója létfontosságú az agyban lévő neuronális aktivitás egyensúlyának fenntartásához. Segít megakadályozni, hogy a neuronok túlzottan stimulálttá váljanak, ami jellemzően szorongáshoz, nyugtalansághoz, sőt akár olyan állapotokhoz is vezethet, mint az epilepsziás rohamok. A GABA szerencsére azonban nyugtató hatást gyakorol az agyra, ami kulcsfontosságú szerepet játszik az ellazulásban, a stressz és a szorongás szabályozásában, valamint az alvás elősegítésében is.


Hogyan állítja elő a szervezetünk a GABA-t?

A GABA a szervezetben egy dekarboxilációnak nevezett biokémiai folyamat során keletkezik. A glutamát aminosavból szintetizálódik, amely az agy egyik legfontosabb neurotranszmittere. A GABA szintézisének folyamatát az úgynevezett glutaminsav-dekarboxiláz (GAD) nevű enzim katalizálja, amely eltávolít egy karboxilcsoportot a glutamátról, és GABA-vá alakítja azt. Íme a folyamat áttekintése:

1. Glutamáttermelés

Az agyban bőségesen megtalálható glutamát aminosav az egyik fő serkentő neurotranszmitterünk. Különböző forrásokból, többek között a fehérjék lebontásából vagy más aminosavakból, például glutaminból is előállítható.

2. GABA-vá történő átalakulás

A glutaminsav-dekarboxiláz (GAD) enzim katalizálja a glutamát GABA-vá történő átalakulását. Ennek az enzimnek a működéséhez kofaktorként piridoxál-foszfátra, a B6-vitamin egy formájára van szükség.

3. Felszabadulás és visszavétel

A GABA képződését követően kikerül az úgynevezett szinaptikus hasadékba, ami a neuronok közötti tér. Itt a szomszédos neuronok megfelelő receptoraihoz kötődik. Ez a kötődés jellemzően gátló jeleket eredményez, csökkentve a neuronok gerjeszthetőségét, stimulálhatóságát. Felszabadulása után a GABA visszakerül a neuronokba vagy a gliasejtekbe, és enzimatikus reakciók sorozatán keresztül vissza tud alakulni glutamáttá.

4. Szabályozás

A GABA termelése és felszabadulása egy szigorúan szabályozott, összetett folyamat az agyban. Ez a folyamat rendkívül fontos a megfelelő agyműködéshez, az idegrendszeri egészség megőrzéséhez, és a hangulat szabályozásához is.

5. GABA a perifériás idegrendszerben

Bár a GABA elsősorban az agyban betöltött szerepéről ismert, az idegrendszer más részein és különböző szervekben is megtalálható, ahol különböző funkciókat lát el.

Melyek a GABA legfőbb szerepei?

1. A GABA képes csökkenteni a stressz és a szorongást

A GABA gátló hatása segíthet a szorongás és a stressz érzésének kezelésében és csökkentésében. Az idegjelek lassításával természetes nyugtató hatást biztosít az agyban.

2. Elősegíti a relaxációt és az alvást

A GABA segítheti az ellazulást és a mélyebb relaxációt, illetve jelentősen javíthatja az alvás minőségét is. Segít továbbá az alvási ciklusok szabályozásában is, ezért étrend-kiegészítőként gyakran alkalmazzák az álmatlanság kezelésére.

3. Csillapíthatja a fájdalmat

Egyes tanulmányok szerint a GABA szerepet játszhat a fájdalomcsillapításban, így enyhülést nyújthat a krónikus fájdalommal járó állapotok esetén, amennyiben azt a kezelés részeként alkalmazzuk.

4. Szabályozhatja az izomtónust

Kimutatták, hogy a GABA részt vesz az izomtónus szabályozásában, illetve az is megfigyelhető, hogy a GABA szintjének egyensúlyhiánya egyeseknél az izmok rendellenes merevéségéhez vezethet. 

5. Segíthet a hangulat kiegyensúlyozásában

A GABA megfelelő szintje nem csak a stressz és a szorongás csillapításában játszik szerepet, illetve a jobb alváshoz járulhat hozzá, hanem a hangulat kiegyensúlyozásához is. Kimutatták, hogy a GABA egyensúlyhiánya a szervezetben összefüggésbe hozható az olyan hangulati rendellenességek előfordulásával, mint például a depresszió.

6. Védheti az idegeket

A GABA neuroprotektív, vagyis idegvédő hatással is rendelkezhet, így akár segíthet egyes neurodegeneratív betegségek kockázatának csökkentésében, illetve fennálló betegségek esetén jelentősen lassíthatja azok előrehaladását.

7. Támogathatja a kognitív funkciókat

Azáltal, hogy gátolja az agyban a túlzott stimulációt, a GABA hozzájárul a jobb koncentrációs képességekhez, illetve javíthatja az általános kognitív funkciókat is.

8. Segíthet az epilepszia kezelésében

Mivel a GABA jelentős szerepet játszik az idegi aktivitás szabályozásában, illetve egyes aktivitások gátlásában, alkalmazása döntő szerepet játszhat az epilepsziás rohamok megelőzésében. Számos, az epilepszia kezelésére alkalmazott gyógyszer a GABA aktivitásának növelésével hat.

9. Szerepet játszhat a gasztrointesztinális egészség megőrzésében

A GABA az emésztőrendszerben is megtalálható, ahol segít szabályozni a gyomor- és bélrendszer motilitását, aminek köszönhetően szerepet játszik a gyomor- és bélrendszeri zavarok megelőzésében és enyhítésében.

10. Óvhatja a szív- és érrendszert

Egyes tanulmányok szerint a GABA segíthet a vérnyomás csökkentésében is, és így jótékony hatással lehet a szív- és érrendszer általános egészségére.

Milten ételekkel emelhetjük a GABA szintjét természetesen és hatékonyan?

Bár a GABA természetes módon termelődik a szervezetben, bizonyos élelmiszerek és étrend-kiegészítők segíthetnek növelni a szintjét, vagy olyan vegyületeket biztosítanak, amelyek segítik a termelését. Íme néhány a GABA, vagy annak előanyagainak legjobb forrásai közül:

Erjesztett élelmiszerek

A fermentált, vagyis erjesztett élelmiszerek, mint például a savanyú káposzta, a kefir, a kimchi, a miso és a tempeh mind nagyszerű források, ugyanis az erjesztés folyamata természetesen segíti a GABA képződését.

Teljes kiőrlésű gabonafélék és álgabonák

A teljes kiőrlésű gabonák, mint például a barna rizs, a zab, az árpa és a teljes kiőrlésű búza, valamint az álgabonák, mint például az amaránt és a quinoa általában magasabb GABA-szintet tartalmaznak a finomított változatokhoz képest.

Ajánlott termék: Naturkost Ehlers Vitalkost Berkenye Narancs Ribizli Natív Élelmiszer

Bab és más hüvelyesek

A hüvelyesek, beleértve a különböző babfajtákat, a lencsét és a csicseriborsót, hozzájárulnak a GABA szintjének növeléséhez. Ezek az élelmiszerek nemcsak GABA-ban gazdagok, hanem számos tápanyagot, például fehérjét, rostot, vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak. 

Csíráztatott gabonafélék és magvak

A magvak csíráztatása bizonyítottan növeli azok GABA-tartalmát, ugyanis csíráztatáskor olyan biokémiai folyamatok aktiválódnak, amelyek a különböző tápanyagok, köztük a GABA mennyiségének növekedéséhez vezetnek.

Magvak és diófélék

A diófélék és a magvak, mint a mandula, a dió, a napraforgómag és a tökmag kiváló GABA-források. Ráadásul nemcsak ezt a jótékony neurotranszmittert tartalmazzák, hanem más tápanyagokban, például egészséges zsírokban és fehérjékben is gazdagok.

Gyümölcsök és zöldségek

A paradicsom, a spenót, a brokkoli, a burgonya és a banán köztudottan segíthetnek a GABA szintjének fokozásában, ugyanis elősegítik annak termelését, vagy tartalmazzák azt.

Ajánlott termék: Naturkost Ehlers Vitalkost Gyökérzöldségek Natív Élelmiszer

Makréla

A makréla kiemelkedő mennyiségű GABA-t tartalmaz, így kiváló választás e neurotranszmitter étrend általi növelésére. Ez az olajos hal nemcsak a GABA szempontjából előnyös, hanem omega-3 zsírsavakban is gazdag, amelyek kulcsfontosságúak a szív és az agy egészségének megőrzéséhez.

Zöld tea

A zöld tea különösen hatékony a GABA-szintjének fokozásában, ugyanis teanintartalma miatt átjut a vér-agy gáton, és serkenti a GABA-termelést az agyban. A zöld tea ezáltal nemcsak a stressz csökkentését segítheti, hanem antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően az agy általános egészségét is segíthet megőrizni.

Macskagyökér

A macskagyökér jelentősen fokozhatja a GABA hatását az agyban, elsősorban azáltal, hogy javítja a GABA idegimpulzusokat szabályozó képességét, ami fokozott relaxációhoz és jobb alvásminőséghez is vezet.

Fontos megjegyezni, hogy bár a GABA-t tartalmazó ételek és étrend-kiegészítők könnyen hozzáférhetőek, ezek hatékonysága eltérő lehet. Ajánlott egészségügyi szakember tanácsát kérni, mielőtt bármilyen kúrát elkezdenénk, különösen azok számára, akiknek már fennálló egészségügyi problémái vannak, vagy akik gyógyszereket szednek.

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://examine.com/supplements/gaba/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK513311/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK526124/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK551683/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK27979/

https://examine.com/research/dZZWDd/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5986471/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33374175/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC9822089/

Fotók a megjelenés sorrendjében:

Karolina Grabowska

Kampus Production

Pixabay

Navada Ra

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute